Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do umowy zamiany stosuje się zasadniczo przepisy dotyczące umowy sprzedaży. Przedmiotem umowy mogą być rzeczy i prawa majątkowe. W odniesieniu do rzeczy mogą to być zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchome, oznaczone co do tożsamości albo co do gatunku.
Zawarcie umowy zamiany nie wymaga zachowania szczególnej formy czynności prawnej, poza wyjątkami określonymi w niektórych przepisach bądź wynikającymi z woli stron. W szczególności należy zwrócić uwagę na wymóg formy aktu notarialnego zastrzeżonej pod rygorem nieważności dla zamiany, która ma za przedmiot nieruchomość czy użytkowanie wieczyste.
W przypadku, różnicy wartości zamienianych nieruchomości (lub praw), w celu ich wyrównania można zastosować dopłatę na rzecz tej strony umowy, której nabywana nieruchomość (lub prawo) jest niższej wartości. Dopłata, podobnie jak cena przy umowie sprzedaży, może być wyrażona w dowolnej walucie.