Umowa majątkowa małżeńska (nazywana również intercyzą) jest zawierana w celu uregulowania stosunków majątkowych i wprowadzenia odmiennego niż ustawowy majątkowy ustrój małżeński.
Umowa majątkowa małżeńska może zostać ustanowiona przez małżonków przez cały okres trwania małżeństwa lub też przed jego zawarciem. Istnieje możliwość rozwiązania lub zmiany umowy w każdym czasie, jednakże nie może to nastąpić z mocą wsteczną.
Umowa majątkowa małżeńska powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
W prawie polskim istnieją następujące rodzaje umów majątkowych małżeńskich: umowa rozszerzająca wspólność ustawową, umowa ograniczająca wspólność ustawową, umowa znosząca wspólność ustawową (tzw. intercyza, czyli rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków) a także umowa przywracająca wspólność ustawową.
Skutkiem najpopularniejszej z tych umów, czyli tzw. intercyzy, jest ustanowienie między małżonkami ustroju małżeńskiego, polegającego na tym, że każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Oznacza to, że może samodzielnie zarządzać całym swoim majątkiem, zaciągać zobowiązania, nabywać prawa majątkowe.