Testament to jednostronna czynność prawna, za pomocą której spadkodawca dokonuje rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Wskazuje kto ma odziedziczyć cały majątek, część majątku bądź konkretną rzecz po jego śmierci. Testamentu nie można sporządzić przez pełnomocnika czy przedstawiciela ustawowego. Testament może zawierać oświadczenie woli wyłącznie tylko jednego spadkodawcy, co oznacza, że nie ma możliwości sporządzenia testamentu wspólnego (np. małżonkowie, nawet gdy ich wola jest taka sama).
Przepisy prawa wyróżniają wiele form testamentów, a wśród nich najczęściej spotykanymi są: testament własnoręczny (holograficzny) oraz notarialny. Testament może zawierać wszystkie dopuszczalne prawem postanowienia m.in.: powołanie spadkobiercy, zapis zwykły, zapis windykacyjny, polecenie, powołanie wykonawcy testamentu, wydziedziczenie. Odwołanie testamentu jest możliwe w każdej chwili. Może to nastąpić poprzez zniszczenie go bądź sporządzenie nowego, ze wskazaniem, że poprzedni odwołuje lub też poprzez dokonanie zmian, z których wynika wola odwołania poprzedniego testamentu. Jeśli spadkodawca sporządzi nowy testament, ale nie zawrze w nim wyraźnej woli odwołania poprzednich, ulegną odwołaniu tylko te postanowienia, które nie dają się pogodzić z treścią nowego testamentu.
Istnieje możliwość zarejestrowania testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT). Rejestracja jest darmowa i dobrowolna, dokonuje ją notariusz na wyraźny wniosek testatora zawarty w testamencie lub odrębnym protokole. Rejestr nie zawiera informacji o treści testamentu, jedynie potwierdza sporządzenie testamentu oraz wskazuje w jakiej kancelarii można otrzymać wypis testamentu. Informację o rejestracji testamentu może uzyskać każda osoba bez podawania przyczyny u dowolnie wybranego notariusza, po okazaniu aktu zgonu spadkodawcy.