Spadek można odziedziczyć z ustawy lub na podstawie testamentu, lecz w każdym przypadku potrzebny jest dokument potwierdzający nabycie spadku przez spadkobierców. Spadkobiercy mogą udokumentować swoje prawa wynikające z dziedziczenia prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia. Sporządzenie poświadczenia dziedziczenia może nastąpić u dowolnie wybranego notariusza, niezależnie od miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Przeprowadzenie poświadczenia dziedziczenia może wymagać jednoczesnego udziału wszystkich osób wchodzących do kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych. Aby skutecznie przeprowadzić poświadczenie dziedziczenia między spadkobiercami nie może występować żaden spór, w szczególności muszą być zgodni co do kręgu spadkobierców i przypadających im udziałów po zmarłym a nadto muszą złożyć wymagane prawem dokumenty i oświadczenia.
W przypadku niemożności jednoczesnego stawiennictwa wszystkich osób zainteresowanych istnieje możliwość sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia na podstawie opracowanego wcześniej przez notariusza projektu protokołu dziedziczenia.
Notariusz niezwłocznie po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonuje jego wpisu do Rejestru Spadkowego przez wprowadzenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego danych wynikających z tego aktu. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.