Poświadczenie własnoręczności podpisu
W treści tej czynności notariusz stwierdza, że podpis złożony na dokumencie prywatnym jest autentyczny co oznacza, że pochodzi od osoby o ustalonej tożsamości, którą notariusz ma obowiązek stwierdzić. W przypadku, gdy podpis nie został złożony w obecności notariusza, osoba która podpisała się na dokumencie, może uznać przed notariuszem złożony podpis za własnoręczny.
Do skutecznego dokonania czynności wymagana jest obecność osoby, której podpis ma zostać uwierzytelniony. Osoba ta powinna mieć ze sobą ważny dokument tożsamości (dowód osobisty bądź paszport) oraz dokument pod którym ma złożyć podpis.
Poświadczenie zgodności odpisu, wypisu lub kopii z okazanym dokumentem
Notariusz stwierdza, że odpis, wyciąg lub kopia jest zgodna i odpowiada wyglądowi oraz treści z okazanym dokumentem. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (takie jak dopiski, poprawki czy uszkodzenia), notariusz stwierdza to w oświadczeniu.
Poświadczenie daty okazania dokumentu
Notariusz poświadcza, że dokument został mu okazany danego dnia, o określonej godzinie i minucie. Dokonuje potwierdzenia, mającego moc dokumentu urzędowego, że w chwili dokonania czynności dokument istniał, a tym samym uzyskuje on datę pewną, którą jest data okazania dokumentu.
Poświadczenie pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu
Pozostawanie przy życiu lub w określonym miejscu danej osoby notariusz poświadcza w razie stawiennictwa tej osoby w kancelarii notariusza albo w razie przekonania się o tym fakcie przez notariusza poza kancelarią. Notariusz w poświadczeniu ustala tożsamość tej osoby oraz określa dzień, godzinę i minutę stwierdzenia pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu.