Umowa o dział spadku jest zawierana, gdy osoby, którym spadek przypadł (spadkobiercy), mają zamiar podzielić między siebie majątek spadkowy. Umowa o dział spadku wywołuje podobne skutki, jak umowa zniesienia współwłasności, gdyż spadkobiercy są współwłaścicielami wszystkich rzeczy, które weszły do majątku spadkowego, a mocą tej umowy ze współwłasności wychodzą.
Warunkiem dokonania działu spadku jest zgodna wola wszystkich spadkobierców. Umowa może zostać zawarta w dowolnej formie, z wyjątkiem sytuacji, gdy jej przedmiotem jest nieruchomość, wówczas umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowa o dział spadku w formie aktu notarialnego jest podpisywana w obecności wszystkich spadkobierców. Może ona obejmować cały spadek albo zostać ograniczona do jego części, np. jednej nieruchomości. W umowie takiej spadkobiercy: oświadczają, w jakich udziałach nabyli spadek i potwierdzają tę okoliczność postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia, wskazują składniki majątkowe, które weszły w skład spadku oraz określają sposób, w jaki dzielą majątek spadkowy, przez wskazanie, którym z nich przyznane zostają na własność poszczególne jego składniki.